Polskie góry ciekawe miejsca cz.2

Polskie góry kilka najciekawszych miejsca. cz.2

Piękna Dolina Chochołowska w sercu Tatr.

Bieszczady Zdjęcie autorstwa Marek Piwnicki z Pexels

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Warto się tam wybrać wiosną, gdyż właśnie wtedy robi największe wrażenie. Wtedy to na jej rozległych polanach kwitną kolorowe kwiaty, a widok ten ciągnie się na długości, aż 10 kilometrów, z czego 4 km, to głęboki wąwóz. Górna część dzieli się zaś na Dolinę Starorobociańską, Chochołowską Wyżnią i Jarząbczą.

A co warto zobaczyć w Pieninach? W Pieninach koniecznie trzeba zobaczyć Dunajec z lotu ptaka. W tym celu warto wybrać się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Ja sama nazwa wskazuje, kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Uroku tutejszej panoramie dodaje wiekowa sosna, która znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica to przepiękny punkt widokowy, z którego widać nie tylko Pieniny i przełom Dunajca. Widać również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.

Góry Stołowe też piękne

Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe leżą się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Mówi się o nich, że są najbardziej fascynujące i tajemniczym pasmem w kraju, a drugiego takiego próżno szukać. Góry Stołowe są przykładem gór płytowych, które tworzą krajobraz wyjątkowy nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turyści zachwycają się w Górach Stołowych niezwykłe formacje skalne, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach.

Lasy, strumienie, dzika natura – Bieszczady

Dobrze zachowane kompleksy leśne, dzika zwierzyna i bardzo słabe zaludnienie powodują. Mowa oczywiście o Bieszczadach. Bieszczady świetnie nadają się dla tych, którzy mają potrzebę podglądania przyrody. Szczególnie odwiedzana przez Polaków jest Połonina Caryńska, której nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie. Cudna panorama z Połoniny Caryńskiej obejmuje Połoninę Wetlińską i grupę okolicznych bieszczadzkich szczytów. Najwyższym szczytem jest Kruhly Wierch, wznoszący się na 1297 m n.p.m.

powrót do części pierwszej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *